Våra sponsorer:



Matcher Bilder Start

Dessa matcher sänds på storbildsskärmen:
(Området öppnar 1 timme innan första matchen och stänger efter sista matchen)

Resultat och tabeller (Excel)
(Tack till Mats Nilsson)


Fredag 9 juni
Tyskland - Costa Rica 4-2
Polen - Ecuador 0-2

Lördag 10 juni
15.00 England - Paraguay 1-0
18.00 Trinidad & Tobago - Sverige 0-0
21.00 Argentina - Elfenbenskusten 2-1

Söndag 11 juni
15.00 Serbien & Montenegro - Nederländerna 0-1
18.00 Mexiko - Iran 3-1
21.00 Angola - Portugal 0-1

Måndag 12 juni
15.00 Australien - Japan 3-1
18.00 USA - Tjeckien 0-3
21.00
Italien - Ghana 2-0

Tisdag 13 juni
15.00 Korea - Togo 2-1
18.00 Frankrike - Schwiez 0-0
21.00 Brasilien - Kroatien 1-0

Onsdag 14 juni
15.00 Spanien - Ukraina 4-0
18.00 Tunisien - Saudiarabien 2-2
21.00 Tyskland - Polen 1-0

Torsdag 15 juni
15.00 Ecuador - Costa Rica 3-0
18.00 England - Trinidad & Tobago 2-0
21.00 Sverige - Paraguay 1-0

Fredag 16 juni
15.00 Argentina - Serbien & Montenegro 6-0
18.00 Nederländerna - Elfenbenskusten 2-1
21.00 Mexico - Angola 0-0

Lördag 17 juni
15.00 Portugal - Iran 2-0
18.00 Tjeckien - Ghana 0-2
21.00 Italien - USA 1-1

Söndag 18 juni
15.00 Japan - Kroatien 0-0
18.00 Brasilien - Australien 2-0
21.00 Frankrike - Korea 1-1

Måndag 19 juni
15.00 Togo - Schweiz 0-2
18.00 Saudiarabien - Ukraina 0-4
21.00 Spanien - Tunisien 3-1

Tisdag 20 juni
Ecuador - Tyskland 0-3
Kroatien - Polen 1-2
Paraguay - Trinidad & Tobago 2-0
Sverige - England
2-2

Onsdag 21 juni
Portugal - Mexiko 2-1
Iran - Angola 1-1
Nederländerna - Argentina 0-0
Elfenbenskusten - Serbien & Montenegro 3-2

Torsdag 22 juni
Tjeckien - Italien 0-2
Ghana - USA 2-1
Japan - Brasilien 1-4
Kroatien - Australien 2-2

Fredag 23 juni
Saudiarabien - Spanien 0-1
Ukraina - Tunisien 1-0
Togo - Frankrike 0-2
Schweiz - Korea
2-0

Lördag 24 juni
Åttondelsfinal: Tyskland - Sverige 2-0
Åttondelsfinal: Argentina - Mexiko 2-1 (efter förlängning)

Söndag 25 juni
Åttondelsfinal: England - Ecuador 1-0
Åttondelsfinal: Portugal - Nederländerna 1-0

Måndag 26 juni
Åttondelsfinal: Italien - Australien 1-0
Åttondelsfinal: Schweiz - Ukraina 0-3 (efter straffar)

Tisdag 27 juni
Åttondelsfinal: Brasilien - Ghana 3-0
Åttondelsfinal: Spanien - Frankrike 1-3

Onsdag 28 juni
Inga matcher spelas

Torsdag 29 juni
Inga matcher spelas

Fredag 30 juni
Kvartsfinal: Tyskland - Argentina 4-2 (efter straffar)
Kvartsfinal: Italien - Ukraina 3-0

Lördag 1 juli
Kvartsfinal: England - Portugal 1-3 (efter straffar)
Kvartsfinal: Brasilien - Frankrike 0-1

Söndag 2 juli
Inga matcher spelas

Måndag 3 juli
Inga matcher spelas

Tisdag 4 juli
Semifinal: Tyskland - Italien 0-2 (efter förlängning)

Onsdag 5 juli
Semifinal: Portugal - Frankrike 0-1

Torsdag 6 juli
Inga matcher spelas

Fredag 7 juli
Inga matcher spelas

Lördag 8 juli
Match om 3:e plats: Tyskland - Portugal 3-1

Söndag 9 juli
Final: Italien - Frankrike 5-3 (efter straffar)

Världsmästare: ITALIEN

Hela spelprogrammet från FIFA (pdf, 321KB)


Svenska fotbollsförbundets VM-sida

Kontakt: wm@eboth.se
Arrangörer: Eboth Productions & Camelot Events